Zakładanie oczek wodnych

Kiedy chce się zwiększyć bioróżnorodność swojego ogrodu, doskonałym pomysłem będzie oczko wodne. Zakładanie go musi być jednak przemyślane tak, by w późniejszym czasie wymagało ono jak najmniej uwagi. Firma Ogrody od A do Z ma ogromne doświadczenie w projektowaniu i zakładaniu oczek wodnych, które w późniejszym czasie cieszą oko, służą hodowli ryb czy celom rekreacyjnym.

Oczka wodne to sposób na ciekawą aranżację ogrodu – można dopasować je do najróżniejszych stylów domów i ich okolic. Zaprojektowanie klasycznego oczka wodnego lub nowoczesnego, z dodatkowym oświetleniem i piaszczystym lub kompozytowym otoczeniem nie stanowi żadnego problemu. Oczka wodne dają szanse również na stworzenie bardzo ciekawych ogrodów bagiennych. Poza tym nie wymagają zbyt wiele pielęgnacji, ponieważ bazują na naturalnych sposobach oczyszczania wody.

Jak wygląda proces samooczyszczania wód w oczkach wodnych?

Istotą funkcjonowania oczka wodnego jest zintensyfikowanie naturalnych procesów samooczyszczania wód, zachodzących w naturalnych zbiornikach wodnych. Woda w stawie za pomocą odpowiednio dobranej, stale działającej pompy małej mocy, poddawana jest cyrkulacji w obiegu zamkniętym. W pierwszym etapie trafia do tak zwanej komory filtracji zgrubnej (studzienki sedymentacyjnej), gdzie zatrzymywane są wszystkie duże zanieczyszczenia stałe. Następnie do komory z filtrami mechanicznymi, które mogą być zbudowane ze specjalnej gąbki. Za doprowadzenie wody z oczka wodnego do tych komór odpowiedzialne są skimmery i odpływy denne. Skimmer, czyli urządzenie przelewowe, zbiera drobne zanieczyszczenia z powierzchni stawu, natomiast odpływ denny umożliwia przepływ zanieczyszczonej wody przez dno zbiornika.

Oczyszczona z osadów woda z oczka wodnego trafia kolejno do komory filtracyjnej, która jest wypełniona specjalnie przygotowaną mieszanką różnych minerałów. Przy tworzeniu złoża należy zwracać uwagę na obecność minerałów wiążących znajdujące się w wodzie substancje biogenne, które w przeciwnym razie powodowałyby niekorzystne mętnienie wody i zarastanie jej glonami. Naturalne zjawiska zachodzące w złożu filtra oraz oczyszczanie przez kultury bakteryjne, pozwalają na niestosowanie, jak ma to miejsce w tradycyjnych basenach, chloru, a także na redukcję bakterii coli w stopniu spełniającym wymagane normy. Woda, przepuszczona przez minerały, za pomocą wyżej wymienionej pompy jest rozprowadzana do najistotniejszej strefy – strefy bagiennej.

Etapy budowy oczka wodnego

Pierwszym i najważniejszym etapem budowy oczka wodnego we współpracy z firmą Ogrody od A do Z jest konsultacja. Jeśli odbywa się w siedzibie firmy, warto zabrać na nią wszystkie istotne dokumenty, które pozwolą na stworzenie dokładnego projektu. Warto też sformułować przynajmniej ogólne preferencje dotyczące przyszłego oczka. Jeśli coś będzie niejasne, z chęcią zaproponujemy najodpowiedniejsze rozwiązanie, do danego otoczenia. Po przejściu etapu przygotowawczego przystępuje się do działania. Wykonuje się obrys, wykop oczka i nieckę, a następnie rozkłada się folię izolacyjną, która uniemożliwi wchłanianie wody przez grunt.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą firmy Ogrody od A do Z, która wykonuje oczka wodne na terenie Turka, Konina, Koła, Kalisza, Łodzi i Poznania.

Systemy nawadniania

czytaj więcej

Szkółka bylin i krzewów

czytaj więcej

Sklep internetowy

czytaj więcej

Szybki kontakt

Ogrody od A do Z

Powiercie 27, 62-600 Koło
E-mail: biuro@ogrodyodadoz.pl
gregorbien@op.pl

lub wypełnij formularz kontaktowy zamieszczony poniżej.

    Zapoznałem się z Polityką prywatności serwisu www.ogrodyodadoz.pl oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie przez HYDROMAR PIOTR BABIARZ, Powiercie 27 62-600 Koło, udostępnionych przeze mnie danych osobowych na zasadach opisanych w Polityce prywatności dostępnej w Serwisie. Oświadczam, że są mi znane cele przetwarzania danych oraz moje uprawnienia. Niniejsza zgoda może być wycofana w dowolnym czasie poprzez kontakt z Administratorem pod adresem , bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
    Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych - Obowiązek Informacyjny