Blog

Czy wykonanie studni kręgowej wymaga pozwolenia?

W dzisiejszych czasach, w miarę rozwoju technologii oraz potrzeby korzystania z własnych źródeł wody, coraz częściej pojawia się pytanie dotyczące procedur związanych z budową studni kręgowej. Artykuł bazuje na informacjach zawartych w artykule 29 ust. 2 pkt 25 ustawy Prawo budowlane, które wyraźnie wskazują na pewne wyłączenia dotyczące konieczności uzyskania pozwolenia na tego rodzaju prace.

Czytaj dalej

Jak sprawdzić, czy w danym miejscu można wykopać studnię głębinową?

Wykopanie studni głębinowej to kluczowy krok w dostępie do czystej i bezpiecznej wody, szczególnie w obszarach, gdzie sieć wodociągowa nie jest dostępna lub nie spełnia oczekiwań. Jednak przed podjęciem decyzji o lokalizacji i wykopaniu studni, istnieje kilka kroków, które warto podjąć, aby upewnić się, że wybrane miejsce jest odpowiednie.

Czytaj dalej

Kiedy warto się zdecydować na montaż automatycznego systemu nawadniania trawnika?

Montaż automatycznego systemu nawadniania trawnika może przynieść wiele korzyści, zwłaszcza w sytuacjach, gdy właściciel posesji chce utrzymać zdrowy i piękny trawnik, minimalizując wysiłek i czas poświęcony na jego pielęgnację. Oto kilka sytuacji, w których warto rozważyć zainstalowanie automatycznego systemu nawadniania.

Czytaj dalej

Jakie studnie stosuje się na terenach o dużym spadku?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na wiercenie studni na swojej działce, zwłaszcza na terenach o dużym spadku. Istnieje kilka rodzajów studni, które sprawdzają się właśnie w takich warunkach, dzięki czemu można skutecznie pozyskiwać wodę zarówno do celów gospodarczych, jak i bytowych. Wiercenie studni na terenach o dużym spadku wymaga jednak odpowiedniej wiedzy […]

Czytaj dalej

Jakie zalety mają studnie kanalizacyjne?

Studnie kanalizacyjne są kluczowym elementem każdego nowoczesnego systemu infrastruktury. Zapewniają one wydajny i skuteczny sposób zarządzania ściekami, zmniejszają ryzyko powodzi oraz pozwalają zaoszczędzić pieniądze na rachunkach. Tego rodzaju studnie pełnią ważną rolę w gospodarce wodno-kanalizacyjnej. Dlaczego warto w nie zainwestować? Za jakie zalety są one doceniane?

Czytaj dalej

Od czego zależy żywotność studni?

Studnia to otwór, który jest wykopywany w ziemi i służy do pozyskiwania wody. Studnia doskonale sprawdzi się w przydomowych ogrodach lub gospodarstwach rolnych, gdzie zapewni wodę użytkową i pitną. Ważne jest, aby pamiętać o pewnych aspektach, które wpływają na żywotność studni. Zachęcamy do przeczytania naszego wpisu, w którym wyjaśnimy, co wpływa na żywotność studni.

Czytaj dalej

Elementy zabezpieczające zbiorniki wodne oraz studnie

Studnie i zbiorniki wodne służą najczęściej do magazynowania wody użytkowej. Wodę ze studni można wykorzystać do nawadniania roślin, a niekiedy nawet do picia. Ważne jest jednak, aby wówczas zamontować w niej specjalny filtr i regularnie sprawdzać jakoś wody. Jak skutecznie zabezpieczyć studnie i zbiorniki wodne? Jakie inne akcesoria warto wybrać do studni? Sprawdź odpowiedzi w […]

Czytaj dalej

Na co należy zwrócić uwagę podczas kopania studni głębinowej?

Studnia głębinowa jest przeznaczona do pobierania wody z głęboko położonych zasobów wodnych. Może być ona wykorzystywana przez gospodarstwa domowe, gdzie zapewni wodę używkową i wodę pitną. Ważne jest jednak, aby podczas kopania studni głębinowej zwrócić uwagę na pewne aspekty. Zachęcamy do przeczytania naszego wpisu, gdzie podpowiadamy, jak powinno wyglądać kopanie studni głębinowej.

Czytaj dalej

Jakie są różnice między studnią włazową a niewłazową?

Studnia to specjalny zbiornik, którego zadaniem jest pobieranie wody deszczowej i magazynowanie jej. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się w gospodarstwach, które hodują rośliny wymagające intensywnego podlewania bądź nie mają stałego przyłącza do wodociągu. Z poniższego wpisu dowiesz się, jakie są istotne różnice między studnią włazową a niewłazową. Zapraszamy do lektury.

Czytaj dalej

Jakie są zasady wykonania próbnych pompowań wody?

W miejscach, gdzie nie ma możliwości korzystania z wodociągu, niezbędne staje się wybudowanie własnego ujęcia. Najlepszym wyjściem, z uwagi na zanieczyszczenie zasobów wody znajdujących się wyżej, będzie w takiej sytuacji zdecydowanie się na czerpanie wody z głębiej położonych warstw wodonośnych, co wiąże się z potrzebą wiercenia studni głębinowej. Oznacza to konieczność wcześniejszego rozpoznania hydrogeologicznego terenu […]

Czytaj dalej