Metody nawadniania ogrodów

nawadnianie ogrodu

Aby rośliny w ogrodzie wzrastały prawidłowo i cieszyły wzrok niezbędny jest odpowiedni system nawadniający, dostosowany do wymagań trawnika. Możesz zdecydować się na podlewanie roślin metodą tradycyjną, czyli z użyciem węża ogrodowego lub na oferowane przez nas nowoczesne systemy nawadniające. Drugie rozwiązanie jest dużo korzystniejsze – instalacja działa w pełni automatycznie, dzięki czemu twoja praca ograniczy się jedynie do sezonowych prac konserwacyjnych. Ponadto w ramach montażu nowoczesnych systemów nawadniających oferujemy wykopanie, pogłębienie bądź wywiercenie studni głębinowych. Własne ujęcie wody obniży bowiem w znaczący sposób koszty eksploatacji systemu automatycznego nawadniania ogrodów oraz trawnika. Sprawdź, jak działają nowoczesne systemy nawadniania ogrodów. Jak się je zakłada?

Nowoczesne systemy nawadniania ogrodów, czyli co?

Automatyczne systemy nawadniania składają się z:

  • zraszaczy wynurzalnych,
  • linii kroplujących,
  • elektrozaworów dla każdej sekcji,
  • czujników deszczu, blokujących nawadnianie w czasie opadów i po nich,
  • automatycznego sterownika.

Oferowane przez nas systemy są ukryte pod ziemią, dzięki czemu są niewidoczne i nie przeszkadzają w pielęgnacji ogrodu lub w koszeniu trawnika. Współdziałają tak samo dobrze ze studnią chłonną, kręgową i głębinową. Ponadto, dzięki automatycznemu systemowi nawadniania, możesz ustawić timer na najlepszą dla podlewania godzinę wczesnoporanną lub nocną. Gleba wówczas nie paruje tak mocno jak w dzień, co więcej, woda padająca na rozgrzane liście nie spowoduje szoku termicznego. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż cena prądu w nocy i nad ranem jest znacznie niższa.

Jak przebiega zakładanie nowoczesnych systemów nawadniania?

Przed zakładaniem nowoczesnych systemów nawadniania ogród dzieli się na odpowiednie sekcje, przy czym w każdej sekcji powinno znaleźć się od trzech do pięciu zraszaczy, dzięki czemu różne obszary trawnika i ogrodu mogą być podlewane niezależnie od siebie. Następnie w pobliżu rabat, klombów oraz szpalerów krzewów nawadnianych kropelkowo montuje się puszki przyłączeniowe.

Kolejnym etapem montażu systemu nawadniającego jest zaopatrzenie ogrodu w pompę. Przy głębokości stałego poziomu lustra wody poniżej 7 m w studni zamontuj pompę głębinową, przy mniejszej powierzchniową. Rury zasilające umieść w rowkach o głębokości około trzydziestu centymetrów i doprowadź je do wszystkich zraszaczy.

Zraszacze wynurzalne mogą pracować jako zraszacze statyczne lub rotacyjne. Zasilane są od dołu dlatego można je zamocować bezpośrednio na rurze. Zraszacze liniowe natomiast umieszcza się na powierzchni trawnika, w bliskim sąsiedztwie nawadnianych roślin.

Decydując się na oferowane przez nas nowoczesne systemy nawadniania uczynisz ze swojego ogrodu przepiękny, zielony zakątek.