Jaką metodą wykonać odwiert studni głębinowej?

29.10.21

Własna studnia głębinowa to opłacalne i niezwykle wygodne rozwiązanie. Zapewnia praktycznie darmową wodę użytkową, a także pitną (choć ta druga może wymagać dodatkowego oczyszczenia). Pozwala nie przejmować się awariami wodociągów lub podwyżkami rynkowych cen. To właśnie wydatki związane z pobieraniem wody z sieci wodociągowej sprawiają, że koszt wykonania studni potrafi bardzo szybko się zwrócić. Nim podejmie się w tej sprawie decyzję, warto zapoznać się z dwoma metodami wiercenia studni głębinowych, a także z czynnościami poprzedzającymi cały proces. 

Jak przygotować się do wiercenia studni głębinowych? 

Na początek należy upewnić się, czy warunki na danej działce w ogóle pozwalają na wykonanie studni głębinowej. W tym celu powinno się przeprowadzić odpowiednie badania geologiczne. Pozwolą one nie tylko potwierdzić, że na wskazanym terenie można bezproblemowo przeprowadzić prace, a także znaleźć najlepsze miejsce na wykonanie odwiertu oraz wybrać optymalną metodę wiercenia. 

Na czym polega płuczka wiertnicza? 

Najczęściej wykorzystywanym sposobem na kopanie studni głębinowych jest tak zwana płuczka wiertnicza. Jest doskonała w przypadku stosunkowo miękkiego i łatwego w obróbce podłoża, spotykanego powszechnie na działkach mieszkalnych. Polega na równoczesnym wierceniu i wypłukiwaniu powstałego w jego trakcie urobku. Wykorzystuje się w tym celu płuczkę – wodną lub powietrzną – która wypycha zwierciny na powierzchnię, schładzając przy okazji wiertło. To rozwiązanie tanie, wydajne i bardzo szybkie. 

Wiercenie studni metodą udarowo-obrotową 

Drugim spośród dostępnych rozwiązań jest wiercenie metodą udarowo-obrotową. Jest nieco bardziej czasochłonna i kosztowna. Wykorzystuje się ją przede wszystkim w przypadku twardych podłoży. Polega na połączenie pracy wiertła oraz uderzających w grunt młotów udarowych. Ten sposób wymusza okazjonalne przerwanie prac w celu oczyszczenia wykonywanego otworu. Używa się w tym celu sprężarki, która wprowadza do niego powietrze, wypychające na powierzchnię powstały urobek. 

Systemy nawadniania

czytaj więcej

Szkółka bylin i krzewów

czytaj więcej

Sklep internetowy

czytaj więcej

Szybki kontakt

Ogrody od A do Z

Powiercie 27, 62-600 Koło
E-mail: biuro@ogrodyodadoz.pl
gregorbien@op.pl

lub wypełnij formularz kontaktowy zamieszczony poniżej.

    Zapoznałem się z Polityką prywatności serwisu www.ogrodyodadoz.pl oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie przez HYDROMAR PIOTR BABIARZ, Powiercie 27 62-600 Koło, udostępnionych przeze mnie danych osobowych na zasadach opisanych w Polityce prywatności dostępnej w Serwisie. Oświadczam, że są mi znane cele przetwarzania danych oraz moje uprawnienia. Niniejsza zgoda może być wycofana w dowolnym czasie poprzez kontakt z Administratorem pod adresem , bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
    Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych - Obowiązek Informacyjny