Jak założyć własny ogród?

24.02.20

Ogród jest wizytówką każdej posesji. Zielony, pełen kwiatów i kwitnących klombów zachwyci gości, a dla ciebie będzie przyjemną oazą spokoju oraz odpoczynku. My podpowiadamy, jak go założyć.

Podczas zakładania ogrodu najważniejszy jest projekt

Podczas zakładania ogrodu najważniejsze jest sporządzenie jego projektu. Należy rozplanować, gdzie mają rosnąć jakie kwiaty, a gdzie mają stanąć elementy małej architektury:

  • altanki,
  • ławki ogrodowe,
  • latarnie,
  • skalniaki.

W projekcie uwzględnia się także rozmieszczenie alejek oraz podziemnych instalacji nawadniających trawnik. Dobry, szczegółowy projekt, zawierający najmniejsze detale pozwoli nie tylko prawidłowo oszacować koszt inwestycji, lecz również ułatwi przyszłe prace. Dlatego założenie ogrodu warto powierzyć fachowcom. Nasi specjaliści zaplanują twój ogród od A do Z, z uwzględnieniem wszystkich niezbędnych elementów, a potem z najwyższą starannością przeprowadzą ogrodowe prace.

Krok drugi, czyli ukształtowanie terenu

Mając gotowy projekt można przystąpić do kształtowania terenu, czyli jego niwelacji, usypywania pagórków i przygotowania miejsca na oczko wodne. Na wzniesieniach usypaną ziemię trzeba zostawić na kilka miesięcy, aby osiadła; jeśli zależy nam na czasie, sypmy trzydziestocentymetrowe warstwy i każdą zagęszczajmy. Próchnicę rozkładajmy w miejscach docelowego posadzenia roślin. 

Krok trzeci: oświetlenie i mała architektura

Jeśli planujesz oświetlić swój ogród światłami elektrycznymi, to jest moment na wykonanie niskonapięciowej instalacji. Kable powinny być zakopane na głębokości co najmniej 30 cm. Położone na powierzchni gruntu powinny być ukryte w roślinach, aby nie psuć krajobrazu. To także moment na postawienie altanki, pergoli czy murków oporowych.

Krok czwarty: przygotuj glebę i załóż trawnik

Aby wiedzieć, jaki odczyn ma gleba w naszym ogrodzie, należy ją przekopać, a następnie zbadać jej odczyn specjalnym kwasomierzem. Większość roślin potrzebuje gleby poziomie pH 6-7; jeśli okaże się zbyt kwaśna, dodajmy do niej kredy lub dolomitu. Po trzech tygodniach nawoź ją kompostem. Ostatnim krokiem zakładania ogrodu jest wysianie trawnika. Wybierz mieszankę rekreacyjnych nasion; dobrze rosną nawet w słabej glebie i dobrze znoszą deptanie. Trawnik zakładaj wiosną lub pod koniec sierpnia.

Systemy nawadniania

czytaj więcej

Szkółka bylin i krzewów

czytaj więcej

Sklep internetowy

czytaj więcej

Szybki kontakt

Ogrody od A do Z

Powiercie 27, 62-600 Koło
E-mail: biuro@ogrodyodadoz.pl
gregorbien@op.pl

lub wypełnij formularz kontaktowy zamieszczony poniżej.

    Zapoznałem się z Polityką prywatności serwisu www.ogrodyodadoz.pl oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie przez HYDROMAR PIOTR BABIARZ, Powiercie 27 62-600 Koło, udostępnionych przeze mnie danych osobowych na zasadach opisanych w Polityce prywatności dostępnej w Serwisie. Oświadczam, że są mi znane cele przetwarzania danych oraz moje uprawnienia. Niniejsza zgoda może być wycofana w dowolnym czasie poprzez kontakt z Administratorem pod adresem , bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
    Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych - Obowiązek Informacyjny