Jak wybrać pompę głębinową?

pompa

W sytuacji, w której na działce nie można podłączyć się do sieci wodociągowej lub jest to zwyczajnie nieopłacalne, najlepszym wyjściem okazuje się często wykopanie studni. Zazwyczaj taki dostęp do podziemnych zasobów wody pozwala bez większych problemów zaopatrzyć w nią cały dom. Może się jednak okazać, że jej powierzchnia znajduje się bardzo nisko i jej wydobycie jest przez to utrudnione. Właśnie w takich sytuacjach, gdy poziom wody znajduje się niżej niż osiem metrów pod powierzchnią terenu, konieczne staje się użycie pompy głębinowej. Jej zadaniem jest wydajne dostarczanie wody  w warunkach, które nie pozwalają na skorzystanie z prostszego urządzenia, takiego jak pompa zasysająca.

Na co zwrócić uwagę, wybierając pompę głębinową?

Bardzo istotnym parametrem pompy głębinowej jest jej wydajność. Przed jej doborem warto przyjrzeć się przede wszystkim zamiarom, z myślą o których wykonane zostało wiercenie studni głębinowej – czy ma ona zaopatrzyć w wodę użytkową cały dom? Jeśli tak, to jak wiele mieszka w nim osób? Jak wiele litrów mogą zużyć? Czy celem studni jest również dostarczenie wody pitnej? A może to jedynie maleńkie ujście, wykorzystywane do podlewania roślin i okazjonalnych prac ogrodowych? To bardzo ważne, aby dobrać wydajność pompy głębinowej do zapotrzebowania. Nie może być ona oczywiście zbyt niska, ale nie powinna być też zbyt wysoka. Wiązałoby się to z niepotrzebnymi wydatkami, a do tego większa wydajność pompy sprzyja często jej większej średnicy.

Wielkość urządzenia również jest bardzo istotna. Należy dopasować ją do rozmiarów studni – aby móc w niej właściwie pracować, musi być od niej odpowiednio mniejsza. Kolejne czynniki, na które powinno się zwrócić uwagę, to warunki panujące na działce. Istotne jest położenie powierzchni podziemnych wód, do której należy dostosować między innymi wysokość podnoszenia pompy głębinowej. Warto wziąć także pod uwagę jego wahania oraz  jakość wydobywanej wody – szczególnie ważne jest jej zanieczyszczenie piaskiem, który może prowadzić od uszkodzeń urządzenia. Tym bardziej należy więc zadbać o to, by pompa została wykonana z materiałów wysokiej jakości.