Ile kosztuje odwiert studni głębinowej?

28.10.21

Czasami zdarza się, że na zakupionej działce nie ma przyłącza wodno-kanalizacyjnego i podłączenie się do sieci wodociągowej będzie wiązać się z bardzo dużymi kosztami (tym większymi, że za pobieraną z niej wodę również trzeba będzie płacić). Bardzo często jest również tak, że wysoka jednorazowa inwestycja mieści się w planowanym budżecie, a wizja całkowicie darmowego pobierania wody przez wiele następnych lat czyni ją niezwykle opłacalną. Niezależnie od powodów, własna studnia to bardzo wygodne rozwiązanie. Najwięcej możliwości zapewniają wydajne studnie głębinowe, które jako jedyne mogą być również źródłem wysokiej jakości wody pitnej. 

Koszty i procedury związane ze studnią głębinową 

W wielu przypadkach wiercenie studni głębinowych nie wiąże się z żadnymi skomplikowanymi procedurami – jeśli ich głębokość oraz wydajność nie przekroczą wyznaczonych przez prawo limitów, zamiar jej wykopania nie musi być nigdzie zgłaszany. Pozwolenia wodnoprawnego wymagają jedynie studnie o głębokości równej lub wyższej 30 m i wydajności przynajmniej 50 m3/h. Należy jednak pamiętać, że miejsce wykopania studni wiąże się z pewnymi ograniczeniami: muszą zostać zachowane odpowiednie odległości od granicy działki oraz różnych obiektów: 

  • 5 m od granicy oraz studni wspólnej 
  • 7,5 m od przydrożnego rowu 
  • 15 m od zbiorników i budynków inwentarskich 
  • 30 m od drenażu rozsączającego oczyszczone ścieki od gruntu 
  • 70 m od drenażu rozsączającego nieoczyszczone ścieki od gruntu oraz od nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt 

Ceny odwiertu studni głębinowej potrafią być niezwykle zróżnicowane: znaczenie ma w tym przypadku region Polski, sposób wiercenia oraz średnica wykonywanego otworu. W większości przypadków cena za metr odwiertu wynosi od 150 do 400 złotych. Jest to więc koszt kilku tysięcy złotych, do którego doliczyć trzeba również zakup odpowiedniego wyposażenia: między innymi pompy głębinowej, rur oraz filtra. Wszystko to sprawia, że całkowity wydatek związany z wykonaniem studni głębinowej waha się w zależności od różnych czynników od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. 

Systemy nawadniania

czytaj więcej

Szkółka bylin i krzewów

czytaj więcej

Sklep internetowy

czytaj więcej

Szybki kontakt

Ogrody od A do Z

Powiercie 27, 62-600 Koło
E-mail: biuro@ogrodyodadoz.pl
gregorbien@op.pl

lub wypełnij formularz kontaktowy zamieszczony poniżej.

    Zapoznałem się z Polityką prywatności serwisu www.ogrodyodadoz.pl oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie przez HYDROMAR PIOTR BABIARZ, Powiercie 27 62-600 Koło, udostępnionych przeze mnie danych osobowych na zasadach opisanych w Polityce prywatności dostępnej w Serwisie. Oświadczam, że są mi znane cele przetwarzania danych oraz moje uprawnienia. Niniejsza zgoda może być wycofana w dowolnym czasie poprzez kontakt z Administratorem pod adresem , bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
    Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych - Obowiązek Informacyjny