Czy studnie głębinowe można wiercić zimą?

Pytanie czy wiercimy studnie  w okresie zimowym pada bardzo często. Chcemy rozwiać wszelkie wątpliwości i zapraszamy na krótki wpis na blogu. Czy wiercenie studni głębinowych jest możliwe zimą? Czy nie wpływa to na ilość wody pobieranej ze studni latem.


Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Każdy powinien zacząć powoli rozmyślać o wiosennych porządkach i przygotowaniu ogrodu na nowy sezon.  Jeśli nie posiadasz własnej studni to najwyższa pora pomyśleć o jej wykonaniu. Woda z roku na rok drożeje, do tego w wielu miejscach płaci się za nią podwójnie. Jedynym sposobem na zmniejszenie rachunków za podlewanie jest własna studnia.

Chwileczkę, po co już teraz, skoro nocami są jeszcze temperatury ujemne?

Większość firm wykonujących studnie wiercone czy kopane jest uzależnionych od warunków pogodowych. Wykonujemy prace ziemne na zewnątrz,  używamy do wiercenia wody, więc przy ujemnych temperaturach takiej pracy nie można zaliczyć do przyjemnej. Co nie zmienia faktu, że nie da się w takich warunkach pracować i realizować zleceń. 
Z doświadczenia wiemy, że czasami z wjazdem na działkę mogą pojawić się problemy. Przy gruntach gliniastych, po deszczach, wjazd na posesję jest utrudniony. Dlatego takie nocne przymrozki rozwiązują ten problem całkowicie. 

Wiele osób zaczyna myśleć o studni i podlewaniu ogrodu w momencie pojawienia się pierwszych upałów. Jest to logiczne i zrozumiałe. Aby uniknąć widoku więdnących roślin czy usychającego trawnika sięgamy po kontakt do firmy, która zajmuje się studniami… I tu pojawia się problem. Każda firma ma tyle pracy, że termin oczekiwania na wykonanie studni wydłuża się do miesięcy. I zamiast podlewać ogród własną wodą, ratujemy się drogą wodą z sieci wodociągowej. To jest właśnie kolejny aspekt, dla którego już teraz warto myśleć o zrobieniu studni.  Dla nas wykonawców jest to dopiero początek sezonu i terminy realizacji zleceń nie są jeszcze zbyt długie. Większość prac staramy się wykonywać na bieżąco. 

Cena – najważniejszy aspekt w podjęciu decyzji.

Z uwagi na to, że początek sezonu to z reguły mniejsza ilość zleceń, większa trudność w znalezieniu klienta (można to zaobserwować np. na facebooku, gdzie pojawiają się reklamy, posty sponsorowane dotyczące studni) wiele firm jest w stanie zaproponować niższe ceny wykonania takiej usługi. Studnia wiercona z zabudową i montażem pompy głębinowej to nie jest mały wydatek. Jest to inwestycja, która zwraca się latami, a przy dużej powierzchni podlewania, zaledwie w ciągu 2 do 3 lat. Dlaczego zatem nie skorzystać z tańszej oferty już teraz jeśli jest taka możliwość?

Czy wiercenie studni zimą może mieć wpływ na ilość wody w studni latem?

Oczywiście, że nie. Studnie wiercone to ujęcia wody podziemnej często sięgające poniżej warstwy wody gruntowej. Biorąc pod uwagę fakt, że warstwa wodonośna, z której pobierana jest woda nie może mieszać się warstwą wody gruntowej, należy zaznaczyć, że pora roku nie ma wpływu na ilość pobieranej wody ze studni. W pierwszej kolejności latem obniżają się wody gruntowe, a nie wody z niższych warstw podziemnych. Efekt zmniejszania się ilości wody latem można zaobserwować w studniach kręgowych, problem nie dotyczy studni wierconych.

Wiercenie studni to usługa, którą jak najbardziej można wykonać w okresie zimowym. Jeśli nie ma dużej warstwy śniegu, ujemnej temperatury w ciągu dnia, są lekki przymrozki nocą to jak najbardziej można zacząć myśleć o wykonaniu własnej studni. Na pewno czas oczekiwania na realizację zlecenia będzie stosunkowo krótki.