Czasami zdarza się, że na zakupionej działce nie ma przyłącza wodno-kanalizacyjnego i podłączenie się do sieci wodociągowej będzie wiązać się z bardzo dużymi kosztami (tym większymi, że za pobieraną z niej wodę również trzeba będzie płacić). Bardzo często jest również tak, że wysoka jednorazowa inwestycja mieści się w planowanym budżecie, a wizja całkowicie darmowego pobierania wody przez wiele następnych lat czyni ją niezwykle opłacalną. Niezależnie od powodów, własna studnia to bardzo wygodne rozwiązanie. Najwięcej możliwości zapewniają wydajne studnie głębinowe, które jako jedyne mogą być również źródłem wysokiej jakości wody pitnej.
W wielu przypadkach wiercenie studni głębinowych nie wiąże się z żadnymi skomplikowanymi procedurami – jeśli ich głębokość oraz wydajność nie przekroczą wyznaczonych przez prawo limitów, zamiar jej wykopania nie musi być nigdzie zgłaszany. Pozwolenia wodnoprawnego wymagają jedynie studnie o głębokości równej lub wyższej 30 m i wydajności przynajmniej 50 m3/h. Należy jednak pamiętać, że miejsce wykopania studni wiąże się z pewnymi ograniczeniami: muszą zostać zachowane odpowiednie odległości od granicy działki oraz różnych obiektów:
Ceny odwiertu studni głębinowej potrafią być niezwykle zróżnicowane: znaczenie ma w tym przypadku region Polski, sposób wiercenia oraz średnica wykonywanego otworu. W większości przypadków cena za metr odwiertu wynosi od 150 do 400 złotych. Jest to więc koszt kilku tysięcy złotych, do którego doliczyć trzeba również zakup odpowiedniego wyposażenia: między innymi pompy głębinowej, rur oraz filtra. Wszystko to sprawia, że całkowity wydatek związany z wykonaniem studni głębinowej waha się w zależności od różnych czynników od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.